Kaptan Demir Çelik 750 milyon dolar ciro hedefliyor

Dünya Gazetesi 07.12.2006. Burcu Tuvay’ın Tayfun ÇEBİ röpörtajı

Demir Çelik üretmek amacıyla Çebi tarafından 1964 yılında Karabük’te kurulan Kaptan Demir Çelik, 600 milyon dolar cirosuyla günümüzde Türkiyen’nin en büyük 50 şirketi arasında yer alıyor. Kaptan Demir Çelik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Çebi, ”2006 yılında 750 milyon dolarlık üretim cirosu hedefliyoruz. İhracat hedeflerimiz ise 400 miyon dolar. İhracatta ilk on firma sıralamasına gireceğimi tahmin ediyorum” dedi. 45 milyon dolarlık sermayesi, 1.500 çalışanıyla Türkiye Demir Çelik sektörünü önde gelen üretici ve ihracatçı kuruluşlarından olan firma, Çebi Ailesine air 7 şirketten oluşuyor.

Yıllık kapasitesi 300 bin ton

1964 yılında Karabük’te kurulan haddehane şirketin çekirdeğini oluşturuyor. 1987 yılında kurulan Çorlu’daki haddehane yılda 300 bin ton kapasiteye sahip. Çorlu Tesisleri Türkiye’nin doğal gaz ile çalışan haddehane fırınına sahip olma özelliğini taşıyor. Çorlu Haddehanesi ile üretim kapasitesini hızlı bir şekilde arttıran Kaptan Demir Çelik ilerleyen yıllarda gelişen teknolojiyi üretim tesislerine adapte etmiş. 2002 yılında 11 milyon dolara kurulan Marmara Ereğli’sinde ki İzabe Tesisleri kütük demir üretiyor. Tesisin kurulduğu 700 bin olan üretim kapasitesi, günümüze bir milyon tona ulaşmış dedi.

“Doğal gaz fiyatları çok yüksek”

Bu yıl enerji üretimine başladıklarını belirten Çebi, doğal gaz fiyatlarının yüksekliği nedeni ile zor şartlarda çalıştıklarını söyledi. Yerli doğal gaz kullanılmasının engellendiğini bildiren Çebi, konu ile ilgili şunları söyledi: ”Çorlu Misinli’deki fabrikamızda 1990 yılında yerli doğal gaz kullanmaya başladık. Alternatif firmalardan doğal gaz alarak üretimimizi sürdürdük. Bi takım engellemelerle karşılaşıyoruz. Yerli doğal gaz engelleniyor. Malesef Türkiye’de yerli doğal gaz kısıtlandı. Trakya’da bundan nasibini almış durumda. Son bir buçuk yıldır büyük bir engelleme var. Zaten doğal gaz fiyatlarıda çok yüksek. Bu durumla ilgili çalışmalarımızda var”

1-Çelikhane:Marmara Eregli’sinde toplam 476 bin metrekare açık alanda 66 bin metre kare kapalı alana sahip tesis 2002 yılının mart ayında kurulmuş.Tesisi yılda bir milyon 200 bin ton kütük demir üretim kapasitesine sahip.

2-Karabük Tesisleri:1964 yılında kurulan Karabük Haddehanesi, Kaptan Şirketler Grubu’nun ilk üretim tesisi. 10 bin metrekare açık alanda 9 bn metrekare alana sahip olan tesis günümüzde yılda 100 bin ton kapasite ile çalışıyor.

3-Çorlu Tesisleri: Çorlu’da Misinli bölgesinde 106 bin metrekare açık alan üzerinde 36 bin kapalı alanı bulunan tesis, 1987 yılından bu yana faaliyetini sürdürüyor. Yıllık 300 bin kapasiteye sahip tesiste 8mm den 40mm kadar her türlü nervürlü demir ile köşebent demir üretiliyor.

4-Kaptan Metal Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş: Gruba bağlı şirketlerin ihracatını yapan Kaptan Metal, 2005 yılında yaptığı ihracatta yüksek düzey ihracat yapan firmalar sıralamasında 13. sırada yer alıyo. Grubun ürettiği kütük demir, inşaat demiri ve her türlü köşebent kare demirleri; başta Ortadoğu ve Uzakdoğu olmak üzere ABD ile tüm dünya ülkelerine Kaptan Metal Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş. tarafından ihrac ediliyor.

5-Çebi Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş: 1985 yılında kurulan Çebi Nakliyat, 50 araçlık filosu ile gruba kara nakliyesi hizmeti veriyor. Yıllık 3 milyon ton civarında taşıma tonajı ile liman ve fabrikalar arasında taşımaları yüklenen firma yıllık 5 milyon ton karayolu taşımacılığını hedeflemekte.

6-Martaş Marmara Ereğlisi Tesisleri A.Ş: 1993 yılında Marmara Ereğlisi’nde kurulan Martaş Marmara Ereğlisi Liman Tesisleri A.Ş. Trakya’nın uluslar arası ilk özel sektör limanı limanı özelliğini taşıyor. Kaptan Demir Çelik ile diğer firma ve şahıslara ait yükleme ve boşaltmasını sağlıyan Martaş, yılda 4 milyon ton yükleme ve boşaltma kapasitesine sahip.